ÇOCUKLARDA OBEZİTE GELİŞME NEDENLERİ NELERDİR?

Paylaş:

Aileler çocuklarını obez yapıyor!

Son yapılan çalısmalarda  çocuklardaki obezitenin baslıca nedeninin ailelerinden  kaynaklandığı görülmüştür. Ailelerinin beslenme ile ilgili bilgi eksikliği ve çocuklarının daha sağlıklı olmalarını isteme düşüncesi çocukları obeziteye sürüklüyor.
“ Sen doymamışsındır; biraz daha ye!’ ‘Boya gidecek nasılsa; çok yesin birşey olmaz’  cümleleri Türk ailelerinde sıklıkla duyulur. Bu tarz bir tutum çocukların kilo almasına sebep oluyor!

Tüm Dünyada Çocuklar Kilo Alıyor

WHO (Dünya Sağlık Örgütü ) nun yaptığı  araştırmalar sonucunda tüm dünyadaki obez çocukların  sayıları  son  20 sene içerisinde  %60  oranında arttığı görülmüştür Düşünüldüğünde bu gerçekten ciddi bir artıştır.

Gelişmiş Ülkelerdeki Çocuklar Daha Obez

Dünya çapında 92.000.000 çocuğun obez olma riski taşıdığı Dünya Sağlık Örgütü tarafından  belirlenmiştir. Ayrıca gelişmiş ülkelerdeki çocuklardaki obezite  oranı, gelişmemiş ülkelere göre çok daha fazladır. Bu durumun ,gelişmiş ülkelerdeki fast-food beslenme alışkanlığının yaygın olmasından kaynaklandığı düşünülebilir.

Amerika’daki obez çocukların sayısı günden güne artıyor.

Yapılan diğer çalışmalarda; 1990 yılında çocuk obezitesinde ciddi bir artış olduğu görülmüştür. Bir diğer önemli sonuç da; çocuk obezitesinin henüz 6 aylıkken başladığıdır. Amerika’daki çocuklarda 5 çocuktan birinin obez olduğu bilinmektedir; bu rakam günden güne artış göstermektedir. Çocuklardaki obezitenin bu kadar hızlı şekilde artmasının başlıca nedenleri fiziksel aktivite yetersizliği , genetik faktörler, hormonal bozukluklar ve tabiki sağlıksız beslenme alışkanlığı’dır.

Yemekhaneler ve okul kantinlerinde beslenme

Okullarda, yemekhanelerde ve okul kantinlerinde şekerli içeceklerin  ve abur cubur tarzı yiyeceklerin kolaylıkla ulasılabilir ve sağlıklı  yiyecek ve içeceklerden  daha uygun fiyatlarla satılıyor olması ve bu tarz sağlıksız besinlere kolaylıkla ulasılabilirlik çocuk obezitesini tetikleyen durumların arasinda yer aliyor.

Ev duzeninin pekçok ailede olmaması çalisan anne ve baba nin çocuga kahvalti etme, duzenli ve belli sattlerde ara öğunlerle yemek yeme alışkanlığı eksikliğinden neden  oluyor.

Bunlara ek olarak televizyon programlari, bilgisayar/video oyunlari cocuklari eve kapatarak fiziksel aktivite eksikligie neden oluyor. Çocuğun obez olması, eve yorgun gelen anne babanin da kabahati olarak gorulebilir. Yorgun aile fertleri aksma ustu disari cikip cocuklarla yuruyus ,spor yapmak yerine haliyle cocuklarinin sanal alemde mesgul olmalarindan cok sikayetci olmayabilyorlar.
Bunun disinda obezite sadece dissal etkenlerden meydana gelmeyip genler ve hormonsal, psikolojik sorun ve problemlerden de ortaya cikabiliyor. Pekçok bilimsel makalede görüşmüştür ki;  hastalik nedeniyle oluşan obezite, dis etkenlerden meydana gelen obeziteden daha dusuk orandadır.

Cocuklarda obezitenin engellenmesinin en buyuk adimi aile egitimi ve okullarda saglikli beslenme aliskanliklarinin eyleme gecmesi ile basliyor.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar