AGAVE NEKTARI

Paylaş:

 

Agave; Meksika ve Amerika’da yetişen kaktüs görünümlü egzotik bir bitkidir. Toplumlar tarafından uzun yıllar boyunca çeşitli hastalıkları iyileştirmede ilaç olarak ezilerek kullanılmıştır. Şeker kamışı gibi işlendiğinde ise tatlı bir nektar oluşturur. Işte bu durum agave nektarını şekere alternatif olarak kullanmaya yöneltmiştir.

 

Agave, her ne kadar doğal olarak bilinse de aslında çok da tercih edilmemesi gereken bir tatlandırıcı türüdür. Bunun sebebi; yüksek oranda fruktoz şekeri içeriyor olmasıdır. Fruktoz yani meyve şekeri,  kan şekerini çay şekerine göre hızlıca yükseltmediğinden şeker hastaları için daha sağlıklı bir tatlandırıcı olarak düşünülebilir. Ancak yine de tüketim  miktarına dikkat edilmeli, alternatif olarak değerlendirilmelidir. Çünkü agave nektarında fruktoz miktarı normal meyveye oranla daha yoğundur.

 

Araştırmalara göre agave nektarının kontrolsüz tüketimi;

  • karaciğer fonksiyonlarını olumsuz etkilemekte,
  • karaciğer yağlanmasını arttırmakta,
  • karın bölgesi yağlanmasını arttırmakta,
  • insülin direnci gelişme riskini arttırmakta,
  • pankreasın çalışmasını zorlaştırmakta,
  • Tip 2 diyabet gelişme riskini arttırmakta ve
  • obeziteyi tetiklemektedir.

 

Agave şurubu; doğal olarak bilindiğinden günümüzde sağlıklı kabul edilerek yapılan çoğu tatlı, kek , kurabiye gibi yiyeceklerde kullanılmaya başlanmıştır. Ancak miktara dikkat edilmediğinde diğer tüm tatlandırıcılardan çok daha fazla, hatta mısır şurubundan bile daha tehlikeli olabilmektedir.

 

Enerji olarak incelendiğinde ise; 1 tatlı kaşığı agave şurubu yaklaşık 60 kalori enerji içermektedir. 1 tatlı kaşığı şekerin 40 kalori enerji içerdiği düşünüldüğünde aslında agave nektarı şekerden daha yüksek kalori değerine sahiptir. Glisemik indeks olarak karşılaştırıldığında şekerden daha düşük glisemikindekse sahip olduğu söylenebilir.

Sonuç olarak; agave nektarı bitkisel kaynaklı, düşük glisemik indeksli şekere alternatif bir besin olabilir. Ancak içerdiği yoğun fruktoz, şekerden daha yüksek olan kalori değeri  ve kontrolsüz tüketiminde gelişebilecek sağlık sorunları düşünüldüğünde çok sık tüketimi önerilmemektedir.

Agave nektarı yerine; yapılan son çalışmalara göre daha sağlıklı kabul edilen stevia bitkisel tatlandırıcısını kullanmak çok daha doğrudur.

Diyetisyen Büşra ÜNLEN

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar